Lämsän Erämiehet 50v.

5.8.2019

Lämsän Erämiehet jakoi huomionosoituksia

Lämsän erämiehet juhlivat seuran 50 vuotistaivalta lauantaina 27.7.2019 aurinkoisissa merkeissä Kuusamo-opistolla.  Paikalle oli saapunut juhlijoita noin 80. Juhlassa Mikko Nevala kertoili seuran syntyhistoriaa, miten tähän päivään on tultu.  Mielenkiintoisen kerronnan juhlaan toi myös kotiseutuneuvos Helena Palosaari, hän kertoi historiaa ja tarinoita Lämsänkylältä aina 1600 luvulta lähtien.  Välillä juhlayleisöä viihdytti Kauko Hannula taitavalla hanurin soitolla ja lopuksi Elena Hietalan ohjaamat nuoret tanssijat esittivät kaksi tanssia, revontulet ja sininen hetki.

Seura jakoi huomionosoituksia seuran toiminnassa aktiivisesti mukana olleille ja talkoolaisille. Seuran viirit luovutettiin Taisto Palosaarelle, Hannu Multasniemelle ja Reijo Palosaarelle. Riistakeskuksen myöntämän hopeisen ansiomerkin saivat Mikko Nevala, Reino Heikkinen ja Veli Palosaari.  Riistakeskuksen myöntämän riistanhoidon hopeisen ansiomerkin, teeri saivat Juhani Kortesalmi, Juhani Kurvinen, Olavi Palosaari, Aimo Palosaari, Kauko Hannula, Reijo Palosaari, Immo Lehto, Simo Hyrkäs, Taisto Palosaari ja Pertti Törmänen.

Riistanhoitoyhdistyksen myöntämän riistanhoidon pronssisen ansiomerkin saivat Markku Teiramaa, Markku Lehto, Pekka Ahma, Ari Rönkkönen, Jukka Mattila, Jouko Heikkinen, Jaakko Palosaari, Rauno Hyrkäs, Risto Pesonen, Erkki Säkkilä, Juha Nevala ja Pasi Nevala.

Kunniakirjan saivat Pirkko Tornberg, Tiia Tauriainen, Eveliina Mäkitalo, Aune Tuikkanen, Jaana Nikka, Sinikka Nurmi, Teija Hyrkäs, Sinikka Keskitalo, Reeta Kortesalmi-Säkkinen, Sinikka Lehto ja Pirkko Määttä.

Kuvia juhlasta löydät kuvagalleriasta ja klikkaamaalla tästä.